Kursy walutowe finanse kurs walut kryzys walutowy Kursy walutowe to temat poruszany przez wszystkich, którzy mają styczność z obcymi walutami. Wahania na rynku walut, różnice w wartości pieniądza między poszczególnymi krajami to tylko wierzchołek góry lodowej. Skąd się tak naprawdę biorą i czym są kursy walutowe?
Każdy kto wybiera się do obcego kraju, w którym obowiązuje inna waluta niż na terenie naszego kraju (czyli do każdego innego kraju na świecie) musi zakupić obowiązujące w nim waluty za swoje „złotówki”. Koszt, który poniesiemy w przewalutowaniu za określoną ilość obcej waluty to właśnie jej kurs. Mówiąc krótko kursy walutowe pokazują cenę za jaka kupujemy lub sprzedajemy jedną walutę w drugiej walucie.
Przez kogo są ustalane kursy walutowe?
W każdym kraju każdego dnia konkretny bank centralny określa kurs danej waluty. W Polsce jest to Narodowy Bank Polski, a informacja o aktualnym kursie jest ogłaszana w każdy dzień roboczy o godzinie 12.00 czasu polskiego. Wyniki te są oparte o wiele czynników. Jednym z nich jest podaż i popyt na konkretną walutę ze względu na ciągły ich obrót na rynku walutowym. Dość ciekawym faktem jest to, że na kursy walutowe mają wpływ także wypowiedzi osób na wysokich stanowiskach politycznych czy też bankierów (największych graczy na świecie jeśli chodzi o rynek walutowy i gospodarczy).
Oczywiście bank centralny nie tylko ogłasza kurs danej waluty, ale również może wpływać na nią poprzez ustawianie stóp procentowych (czyli na jaki procent pożycza pieniądze do banków komercyjnych). Taka sytuacja powoduje przenoszenie kapitałów zagranicznych inwestorów na rynki, które przynoszą im najwyższe zyski i są dla nich najbardziej opłacalne.
Kursy walutowe wyrażamy zazwyczaj w parze z inną walutą. Najczęściej spotykana jest para USD/EUR, lub dla informacji w naszym kraju PL/inna waluta. Ilość kombinacji ograniczona jest jedynie ilością walut. Pamiętajmy, że kurs jednej waluty jest zawsze różny z innymi walutami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.